Zabawa w ogrodzie dla dzieci w każdym wieku

Zabawa w ogrodzie dla dzieci w każdym wieku

Zabawa jest niezbędna w rozwoju każdego dziecka. Niezależnie czy będzie miało ono zabawki i czy dorośli zorganizują mu jakieś zajęcie, dziecko i tak znajdzie dla siebie jakąś zabawę.

Zabawa w życiu dziecka

Zabawa jest sposobem, w jaki dziecko poznaje otaczającą je rzeczywistość. Może ona przybierać różne formy. Często polega na naśladownictwie świata dorosłych, choć nie tylko. Dziecko jest w swoich działaniach spontaniczne, nie ocenia, reaguje jedynie na rzeczywistość. Dla dzieci zabawa jest szczególnie ważna, ponieważ we współczesnym świecie rodzice często wypełniają plan dnia dziecka do granic możliwości, zostawiając w nim bardzo mało czasu na swobodne działania. Jest to spowodowane często troską o przyszłość dziecka, czasem przekładaniem na dziecko własnych ambicji. Warto jednak zdać sobie sprawę, że zabawa, relaks i odpoczynek są równie ważne dla człowieka jak nauka. Powinniśmy akceptować potrzebę zabawy dziecka, zwłaszcza, że dzieci cały czas się uczą, a zabawa jest także formą nauki.

Dla prawidłowego rozwoju dziecka niezbędna jest obecność dorosłych. Maluch potrzebuje ich zainteresowania i aprobaty, żeby funkcjonować prawidłowo. Jak najbardziej wskazane jest więc, żeby rodzice organizowali dla swoich dzieci zabawy. Pamiętajmy jednak, że nie powinniśmy robić nic na siłę. Dzieci zazwyczaj same domagają się, żeby dorośli się z nimi bawili, jednak czasami wolą pobawić się same. Samotna zabawa jest również ważna dla dziecka, pozwala bowiem na stworzenie własnej osobowości, wzmaga kreatywność młodego człowieka. Rodzice powinni jednak zareagować, kiedy dziecko siedzi całymi dniami przed komputerem i gra w gry. Często jest to forma uzależnienia, której należy zapobiegać, a kiedy trzeba walczyć z nią. Ciągłe siedzenie przed monitorem komputera przynosi wielkie szkody zdrowi i psychice naszych dzieci.

Organizacja zabaw dla dzieci – zabawy w ogrodzie

Jeżeli rodzice decydują się na organizowanie dzieciom zabaw, dobrze jest kiedy odbywają się one choć częściowo poza domem. Jeżeli mamy ogród, jesteśmy w uprzywilejowanej pozycji. Spędzanie czasu poza domem przynosi szereg korzyści zarówno zdrowiu psychicznemu jak i fizycznemu naszych dzieci. Przebywanie na świeżym powietrzu, to produkcja przez nasz organizm witaminy D, która jest nie do przecenienia dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Jest to ważne zwłaszcza w naszych warunkach klimatycznych, gdzie większość społeczeństwa cierpi na chroniczny niedobór tej witaminy. Dzieci, które bawią się na dworze zazwyczaj lepiej się rozwijają i są zdrowsze. Jeżeli tyko możemy organizujmy naszym dzieciom zabawy w ogrodzie.

Poniżej podajemy propozycje zabaw dla dzieci w wieku:

  • od 0 do 3 lat,
  • od 4 do 6 lat
  • od 7 do 10 lat.

Zabawy dla dzieci do 3 lat

Okres pierwszych lat życia dziecka jest to czas bardzo intensywnego rozwoju malucha. Dziecko w tym czasie po prostu rośnie w oczach. Poznaje najbliższe otoczenie, zaczyna rozpoznawać swoich bliskich, staje się świadome własnego ciała. Uczy się mówić i chodzić, stopniowo staje się coraz bardziej sprawne. Kiedy organizujemy zabawę w ogrodzie dla tak małego dziecka uwzględnijmy poziom jego rozwoju i posiadane już kompetencje, żeby zabawa jak najwięcej wniosła do jego życia. Dobrze jest wychodzić z maluchem a spacery po deszczu i pokazywać mu tęczę. Ważne, żeby kiedy pokazujemy dziecku konkretny obiekt wymawiać wyraźnie jego nazwę. Musimy to robić wielokrotnie. Dziecko będzie próbowało po nas powtarzać i za którymś razem mu się to uda. Po deszczu pojawiają się w ogrodach również ślimaki, które cieszą się zainteresowaniem wielu dzieci. Ślimaka możemy wziąć do ręki i pokazać z bliska maluchowi.

Zimą dobrze jest zabrać na spacer z dzieckiem łopatkę, którą maluch będzie się bawił w ten sam sposób jak piaskiem. Śnieg jest fascynujący dla wszystkich małych dzieci.

Zabawa w ogrodzie dla dzieci w wieki od 4 do 6 lat

Dzieci w wieku od czterech do sześciu lat cechują się ogromną ciekawością świata i niespożytą energią. Uwielbiają wszelkiego rodzaju zabawy, które angażują ruchowo. Dobrym sposobem na zabawę dla dziecka w tym wieku jest zabawa w odgrywanie różnych ról na podstawie określonego scenariusza. Warto tu również skorzystać z charakteryzacji używając na przykład farb do malowania twarzy. Na pewno spodoba się to naszym dzieciom.

Sposobem na zabawy zimą, kiedy śnieg jest dość obfity jest malowanie po nim. Możemy użyć do tego celu barwników spożywczych w formie płynnej, które będziemy rozlewać po śniegu w kontrolowany sposób. Efekty będą z całą pewnością zachwycające i będziemy je mogli uwiecznić na zdjęciach. Jest to doskonała zabawa rozwijająca kreatywność i umiejętności plastyczne.

Zabawy dla dzieci w wieku od 7 do 10 lat

Dzieci w wieku od 7 do 10 lat mają najczęściej już swoje preferencje i zainteresowania. Ciężko je zadowolić zabawą dla młodszych dzieci. Z pewnością jednak spodoba się większości z nich możliwość nakręcania własnych filmików w plenerze. Do tego rodzaju zabawy potrzebna będzie jednak inwestycja w odpowiedni sprzęt rejestrujący. Dziecko samo wymyśla sobie scenariusz filmu, a następnie go rejestruje. Jest to sposób na wszechstronny rozwój młodego człowieka i rozwijanie zainteresowań.

Zimą wiele osób posiada w ogrodach choinki. Formą zabawy dla starszych dzieci może być autorskie zaprojektowanie, a następnie ubranie choinki. Dziecko samo wymyśla rodzaj i wybiera kolor użytych ozdób, oświetlenia, a potem realizuje swoje przedsięwzięcie. Często przy realizacji całego planu jest potrzebna pomoc dorosłych, jednak to dziecko decyduje o wszystkim.

 

Autor artykułu:
Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki asortyment artykułów dla dzieci do ogrodu, min. place zabaw: http://ogrodolandia.pl/place-zabaw