Z jakimi wadami i zaletami spotykamy się w przypadku lokat krótkoterminowych?

Z jakimi wadami i zaletami spotykamy się w przypadku lokat krótkoterminowych?

Lokaty krótkoterminowe są dostępne we wszystkich bankach w naszym kraju. Podobnie zresztą jak ich długoterminowi bracia. Niestety krótkoterminowe umieszczanie pieniędzy na lokacie oznacza, że musimy liczyć się z pewnymi zaletami, ale także wadami tego rozwiązania. Z pozoru łatwy wybór, nie jest w rzeczywistości, aż tak bardzo oczywisty.

Niestety nie są to produkty doskonałe i musimy liczyć się z ich wadami. Zresztą banki nigdy nie przygotują doskonałego produktu dla swoich klientów, ponieważ to banki mają na nas zarabiać, a nie my na nich. Nam się ma tylko wydawać, że dzięki nim zyskujemy. Jak na razie jak najbardziej cały czas to bankom wychodzi.

Krótkoterminowe lokaty są po prostu niżej oprocentowane niż długoterminowe. Na znacznie krótszy okres czasu oddajemy nasze pieniądze do banku, przez co mamy nad nimi większą kontrolę i nad tym, co się w bankowości może wydarzyć. Gdybyśmy oddali pieniądze do banku na dłuższy czas, to znacznie mniejszy wpływ mielibyśmy na to jak będą one zarabiać w przyszłości. W momencie podniesienia się oprocentowania, nie moglibyśmy nic z tym faktem uczynić. Krótkoterminowa lokata pozwala nam na większą kontrolę. Jeżeli oprocentowanie lokat zostanie podniesione, to będziemy mogli po okresie 1 do 3 miesięcy założyć kolejną właśnie już na wyższy procent.

Nie same wady, a także zalety!

 

Lokaty krótkoterminowe nie mają samych wad. Mają również zalety, o których przez przypadek wspomnieliśmy w poprzedniej części tekstu. Tą zaleta jest to, że mamy większą szansę zareagować w momencie gdy oprocentowanie wzrasta.

Zaletą krótkoterminowych lokat bankowych jest również to, że możemy je zakładać za pomocą komputera i Internetu. Wystarczy posiadać rachunek w jakimś banku i możliwość logowania się online. Banki znacznie częściej pozwalają na uruchomienie lokaty krótkoterminowej przez Internet, niż lokat długoterminowych. Nie wiadomo czym jest to spowodowane, ale należy to w takim razie uznać za zaletę, a nie ich wadę.

Najlepsza oferta krótkoterminowych lokat jest aktualnie w Alior Bank, więc skoro nie są one takie złe, jak wielu osobom się wydaje, to warto zainteresować się ich założeniem.

Więcej informacji znajdziesz na serwisie oszczednoscionline.pl.