Jak wybrać konto oszczędnościowe?

Jak wybrać konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe, to rodzaj rachunku bankowego, na którym odkładamy zgromadzone pieniądze w celu ich pomnożenia. Obecnie każdy szanujący się bank ma w swojej ofercie konto oszczędnościowe oprocentowane w granicach 3-4%. Oprocentowanie konta, to jeden z elementów, który musimy sprawdzić zanim zdecydujemy się na wybór banku, w którym chcemy ulokować swoje oszczędności.

Wyznaczniki opłacalności konta oszczędnościowego

Po pierwsze – oprocentowanie

Po pierwsze i z pewnością dla każdego klienta najważniejsze należy zwrócić uwagę na oprocentowanie konta. Im oprocentowanie jest wyższe, tym bardziej z czasem wzrosną nasze oszczędności. Każdy klient powinien się w pierwszej kolejności kierować oprocentowaniem, jednak każdy też powinien wiedzieć, iż może ono w każdej chwili ulec zmianie ze względu na stan gospodarczy kraju oraz prowadzoną w obecnej chwili przez bank politykę. Jeżeli dany bank, w danej chwili chce uzyskać jak najwięcej klientów i tym samym zgromadzić jak największe środki z wpłat, to z pewnością zaoferuje on swoim klientom wyższe oprocentowanie w danym roku.

Po drugie – częstotliwość kapitalizacji odsetek

To, jak często odsetki są kapitalizowane, jest ważne, ale nie dla każdego typu klienta. Jeżeli mamy świadomość, iż będziemy częściej korzystać z pieniędzy zgromadzonych na koncie oszczędnościowym, to najlepiej, jeżeli konto będzie działało na zasadzie codziennej kapitalizacji odsetek. Oznacza to w praktyce, że suma zgromadzonych środków, będzie wzrastała każdego dnia. Jeżeli jednak klient nie zamierza korzystać ze swoich oszczędności, lub będzie to robił sporadycznie, wtedy może zdecydować się na konto z miesięczną lub roczną kapitalizacją odsetek. W tym ostatnim przypadku jednak warto zastanowić się nad alternatywną dla konta oszczędnościowego, lokatą pieniędzy, która często jest wyżej oprocentowana.

Po trzecie – warunki

Każde konto oszczędnościowe może być założone pod określonymi warunkami. Najlepsze konta oszczędnościowe najczęściej są rachunkami prowadzonymi bez żadnych dodatkowych opłat, jednak banki często wymagają założenia do kont oszczędnościowego również konta osobistego, które z kolei może obciążone prowizją za jego prowadzenie. Należy to dokładnie sprawdzić.

Ważna jest równie możliwa do wpłacenia kwota – nie mniej lub nie więcej niż podaje bank. Często jest to suma w granicach do 10 tysięcy złotych, powyżej tej sumy konta często są obdarzone niższym oprocentowaniem. Ale i w tym wypadku można się zastanowić nad lokatą zamiast konta oszczędnościowego.