Nagroda im. W. Gombrowicza

Nagroda im. W. Gombrowicza

Nagroda im. W. Gombrowicza dla najlepszych debiutów literackich

O tym fakcie miałam już powiadomić wszystkich jakiś czas temu, ale zawsze albo brakowało mi czasu albo zapominałam albo coś innego było aktualnie ważniejsze. Teraz wreszcie nastał odpowiedni czas.

Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza ma być po raz pierwszy przyznana w przyszłym roku w Radomiu za prozatorski debiut wydany w formie książki. Jej laureat otrzyma 40 tys. złotych. Honorowy patronat nad konkursem objęła Rita Gombrowicz, Rity Gombrowicz, która w liście skierowanym do Muzeum im. Witolda Gombrowicza, z wielkim uznaniem odniosła się do pomysłu. Napisała m.in.:

„To wspaniały projekt, który w zupełności popieram. Wreszcie, w jury będą kobiety, miejmy więc nadzieję, że i kobiece talenty zostaną odkryte w kolejnych latach. Witold pragnął otrzymać Nagrodę Nobla „by rozwścieczyć swych wrogów”, a na poważnie, by jego twórczość została uznana. Niewiele brakowało, by mu się to udało.  Uważał, że jego literacki świat wyprzedza epokę i że Nagroda Nobla przyśpieszy uznanie, które, był przekonany, w końcu nadejdzie. Miał rację, bo 45 lat później jest tłumaczony na 39 języków. Z przyjemnością przyjmuję zaproszenie Prezydenta i Muzeum. To dla mnie zaszczyt”.

Pieniądze mogą pochodzić od sponsorów i mecenasów nagrody, z którymi prezydent zawrze stosowną umowę.

Laureata wybierze siedmioosobowa kapituła, w skład której wejdą: literaturoznawcy, krytycy i twórcy literatury o uznanym dorobku. Ogłoszenie werdyktu zawsze będzie się odbywać we wrześniu. Po raz pierwszy nagroda literacka zostanie wręczona we wrześniu przyszłego roku. Uroczystości towarzyszyć będzie festiwal literacki prezentujący m.in. pisarzy nominowanych do nagrody.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza ma być jednym narzędzi kształtowania pozytywnego wizerunku miasta. – Naszym celem jest promocja Radomia, jako miasta kultury i nauki, miejsca łączącego rozwój gospodarczy z rozwojem duchowym. Chcemy też pokazać Radom, jako znaczący punkt na mapie kulturalnej Polski, z którym związani byli i są m.in. Witold Gombrowicz, Jacek Malczewski, Leszek Kołakowski, Andrzej Wajda – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Wiceprezydent Karol Semik zwraca z kolei uwagę na zamiar nagradzania debiutantów. – Jesteśmy miastem, w którym ceni się energię i rozmach młodości. Chcemy dawać jej szansę na sukces i spełnienie. To, co z powodzeniem od dawna robimy w sferze nauki, chcemy teraz robić w kulturze – podkreśla.

Nie pozostaje nic innego jak brać się do pisania. Wszak 40 tys piechota nie chodzi 🙂

 

 • Faѕcinating blog! Іs your theme custom made or did
  yоu dօwnload it from sοmewhere? A design like yours wіth
  a few simple adjustements would really make mmy blog
  stand out. Please let me know where you got your design. Thanks

  Feel free to ѵisit my web-site massages paris

 • miriam

  You can download theme from here
  http://accesspressthemes.com/