Jaki typ odkurzacza będzie dla Ciebie najlepszy?

Jaki typ odkurzacza będzie dla Ciebie najlepszy?

Zastanawiasz się nad zakupieniem odkurzacza? Na sklepowych półkach czeka na ciebie wiele różnych modeli – aż może zakręcić się w głowie od tak szerokiego asortymentu. Na co wobec tego warto zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego odkurzacza?

Przy zakupie odkurzacza należy przede wszystkim wziąć pod uwagę kwestie dotyczące obecności lub braku worka oraz skuteczności filtracji. Również warto patrzeć na komfort obsługi i funkcjonalność tego rodzaju sprzętu.

Odkurzacz workowy

Zalety: duży wybór modeli w przystępnych cenach i dobra jakość filtrowania z filtrami HEPA

Wady: kosztowne w eksploatacji ze względu na wymianę worków oraz mniej skuteczne w miarę zapełniania się worka

Odkurzacz bezworkowy

Zalety: brak konieczności wymiany worków, stała wysoka siła ssania oraz dobra jakość filtrowania z filtrami HEPA

Wady: spore gabaryty oraz waga, co powoduje, że nie są one tak poręczne, a także wyższa cena od odkurzaczy workowych

Odkurzacz z filtrem wodnym

Zalety: niedrogie w eksploatacji, ponieważ woda pełni w nich funkcję filtrującą, stała sprawność ssania oraz dodatkowy atut w postaci nawilżonego powietrza

Wady: wysoka cena, spore gabaryty oraz mała poręczność i konieczność mycia pojemnika z wodą i zabrudzeniami po każdym odkurzaniu

Odkurzacz piorący

Zalety: odkurza na sucho, usuwa wodę i inne płynne zabrudzenia, na przykład błoto, jest wyposażony w filtr wodny, pozwala na własnoręczne pranie dywanów, wykładzin i tapicerek

Wady: jest drogi i nieporęczny, należy pamiętać o każdorazowym myciu pojemnika

Jaki model wybrać?

Czy zawsze odkurzacze wodne i bezworkowe to najlepsza alternatywa dla tych z workami? Chociaż w ich przypadku koszty eksploatacji oraz skuteczność są wysokie, to jednak trzeba pamiętać o tym, że najtańsze modele na pewno nie dorównają markowym odkurzaczom workowym. Dobra marka to wobec tego podstawa – chociaż trzeba będzie zapłacić więcej, to jednak będzie to przyszłościowy wydatek, ponieważ solidny model bez problemu posłuży przez kilka lat.

Gdy liczy się dla ciebie głównie niski koszt eksploatacji, wtedy odkurzacze wodne to atrakcyjny wybór. Wówczas nie ma konieczności częstego wymieniania worków na zanieczyszczenia, które mogą sporo kosztować, a w przeciwieństwie do bezworkowych nie wymagają one też regularnego wymieniania kosztownych filtrów, chociaż dostępne są także odkurzacze wodne z dodatkowymi filtrami o wielostopniowym systemie filtracji. Z kolei osoby doceniające komfort prac domowych i chcące oszczędzać swój czas nie będą zadowolone z modeli wodnych ze względu na konieczność napełnienia zbiornika z wodą i jego wyczyszczenia po zakończeniu prac.

Alergicy powinni przede wszystkim wybierać odkurzacze wodne oraz workowe i bezworkowe z filtrami HEPA wysokiej klasy, które potrafią skutecznie zahamować aż do 99,95% wszystkich zanieczyszczeń, w tym odchody roztoczy, bakterie, zarodniki grzybów, pyłki roślin czy nawet niektórych wirusy. A jeśli w domu jest dużo dywanów, wykładzin i tapicerowanych mebli, warto zastanowić się nad modelem piorącym, który będzie mógł służyć także jako zwykły odkurzacz.

Jeżeli nie wiesz jeszcze, na jaki model odkurzacza się zdecydować, wtedy pomoże ci w tym serwis internetowy Idealny Odkurzacz pod adresem http://www.idealnyodkurzacz.pl/. Po prostu określ swoje potrzeby i zaznacz je w formularzu, aby następnie dowiedzieć się, które modele będą dla ciebie najlepsze.