Jak odświeżyć stary mebel?

Jak odświeżyć stary mebel?

Bardzo często w sytuacji, gdy dochodzimy do wniosku, że nasz mebel jest już stary i nieładny – idziemy do sklepu i kupujemy nowy, a ten stary wyrzucamy na śmietnik. Warto jednak zastanowić się nad renowacją mebla. Jest to jeden ze sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy, ponieważ renowacja mebla z pewnością będzie dużo tańsza, aniżeli zakup nowego.

W dodatku będziemy mogli zatrzymać swój stary mebel, do którego jesteśmy tak mocno przywiązani. Czy renowacja mebla jest droga? Jak to zrobić? Czy możemy to zrobić sami? Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule.

Przede wszystkim należy zastanowić się, czy chcemy wymienić mebel na nowy, bo ten stary ma ślady użytkowana, zadrapania i inne mankamenty, czy też zwyczajnie nie nadaje się do użytku z różnych powodów. Jeśli jest szansa na to, by zatrzymać mebel i go odświeżyć – warto się zastanowić. Prawdą jest, że czasami nie mamy innego wyjścia, jak kupić nowy. Natomiast w większości przypadków renowacja i odświeżenie mebla będzie idealne.

Metody odświeżania mebla

Te będą się różnić w zależności od stopnia zużycia mebla oraz od tego, co mu tak naprawdę dolega. Jeśli są to uszkodzenia estetyczne, zadrapania czy inne mankamenty wizualne, to jego odświeżenie nie będzie problematyczne. Oczywiście sama technika będzie różnić się w zależności od mebla i jego wyglądu.

Jeśli jest to mebel drewniany – w celu wyrównania powierzchni i odświeżenia koloru, możemy spolerować wierzch drewna i położyć nowy kolor. Przy okazji możemy zmienić kolor – jeśli mamy na to ochotę. Można to zrobić samemu w domu, ponieważ nie jest to skomplikowane.

Ostatnio bardzo modnym sposobem na odświeżenie mebla stały się samoprzylepne fototapety. Te królowały w latach 80′ i 90, ale były głównie dekoracją ścienną. Dzisiaj producenci oferują znacznie więcej i idąc krok naprzód – zaproponowali nam samoprzylepne fototapety, które świetnie prezentują się na meblach. Bez znaczenia, czy jest to mebel drewniany, czy też nie – ten materiał będzie idealny. Sam montaż nie należy do najtrudniejszych, ale wymaga precyzji i poświęcenia czasu. Kolorystyka i ogromny wybór wzorów sprawią, że każdy z pewnością znajdzie coś najodpowiedniejszego dla siebie. Warto tutaj wspomnieć, że kolorystykę należy wybierać w ten sposób, by tworzyła ona spójność z resztą mebli w pokoju.

Metoda fototapety nie jest jedyną metodą na odświeżenie mebla. W zależności od tego jaki to mebel – wybór metody będzie inny. Jeśli jest to kanapa – zazwyczaj decydujemy się na wymianę tapicerki. Stary stolik wydaje się być niestabilnym? Być może wystarczy go dokręcić. Większość tych prac zdecydowanie możemy wykonać sami, przy niewielkim nakładzie kosztów.

Zanim więc wyrzucimy stary mebel na śmietnik – warto zastanowić się nad jego renowacją i odświeżeniem. Czasami możemy wykreować coś zupełnie nowego i innowacyjnego, z czegoś, co wydawałoby się już niedające do użytku. Odświeżenie mebla to również sposób na uzyskanie oryginalnej i niepowtarzalnej aranżacji dla tych kreatywnych.

Zapraszamy na http://furnituresobczak.pl – zestawy tapicerowane, kanapy, narożniki i wiele innych.